rni
18 دی 1401 - 15:55

سنجش مداوم دمای آسفالت معابر در تبریز!

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهردار تبریز از سنجش مداوم حرارت آسفالت معابر شهر برای اولویت بندی محلول پاشی در مناطق دهگانه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، جواد صدیقی ظهر امروز در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به اطلاعیه‌های هواشناسی مبنی بر بارش برف از امروز یکشنبه اظهار کرد: میزان دمای آسفالت معابر با دمای محیط تفاوت دارد و همواره دمای آسفالت معابر چند درجه پایین تر از دمای هواست بنابراین با هدف اولویت بندی محلول پاشی معابر سنجش دمای آسفالت در معابر مناطق دهگانه انجام و با توجه به دمای معابر، اولویت‌بندی محلول پاشی تعیین خواهد شد.

وی افزود: ماندگاری دمای پایین آسفالت معابر و پایین‌تر بودن دمای آسفالت نسبت به دمای هوا باعث یخ زدگی می شود که با پیش محلول پاشی و محلول پاشی قبل و حین بارش برف به دنبال جلوگیری از یخ زدگی معابر شهر هستیم.

صدیقی گفت: نیروهای خدمات شهری با نصب دماسنج ثابت در محل‌های تعیین شده و استفاده از دماسنج‌های مادون قرمز دستی و یا تفنگی اقدام به ثبت دمای محیط و معابر کرده و بر این اساس اولویت‌بندی محلول پاشی معابر صورت می گیرد.

معاون محیط زیست و خدمات شهری در پایان سخنانش با اشاره به پیش بینی بارش برف شبانه و صبحگاه روز دوشنبه از شهروندان تبریزی درخواست کرد از ترددهای غیرضروری با وسایط نقلیه شخصی در سطح شهر خودداری کنند.

 

حذف استفاده از نمک جامد در بارش‌های زمستانی

شهردار تبریز گفت: برای اولین بار در کشور حذف استفاده از نمک جامد در بارش‌های زمستانی به صورت موفقیت‌آمیز اجرایی شده و محلول مورد تأیید دانشگاه تبریز در سطح شهر مورد استفاده قرار گرفته است.

یعقوب هوشیار  اظهار کرد: محلول‌پاشی معابر تبریز برای اولین بار در تاریخ کشور با روش علمی انجام گرفته و قطع به یقین هر طرحی در ابتدای کار نواقصی دارد که به مرور زمان رفع می‌شود.  

وی افزود: معاونت خدمات شهری و محیط زیست شهرداری را ملزم به رفع نواقص طرح محلول‌پاشی و استفاده به موقع و بهینه در روزهای آتی کردیم.  

شهردار تبریز ضمن قدردانی از زحمات شبانه‌روزی مدیران و نیروهای خدوم معاونت خدمات شهری و اجرایی، از حمایت‌های اعضای شورای اسلامی شهر تبریز با این طرح قدردانی کرد. 

هوشیار خاطرنشان کرد: خدا را شاکریم که امروز شاهد بارش نزولات آسمانی و خوشحالی مردم عزیزمان بودیم و در کنار آن نیروهای خدوم شهرداری اقدام به محلول‌پاشی در معابر نمودند.

وی افزود: اثرات استفاده از محلول به جای نمک جامد در حفظ محیط زیست و آب‌های زیرزمینی نه تنها در حال حاضر، بلکه برای نسل‌های آتی نیز نمایان خواهد شد.  

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 963273