rni
13 بهمن 1401 - 11:37

کشور از مرز تولید یک هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر عبور کرد

وزیر نیرو گفت: کشور از مرز تولید یک هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر عبور کرد و نیروگاه‌های خورشیدی توسعه می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری فارس از دامغان، علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو صبح امروز در دومین روز از ایام‌الله دهه مبارک فجر در آیین افتتاح نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی پاسارگاد دامغان اظهار کرد: دهه مبارک فجر را به مردم استان سمنان و مردم سربلند شهرستان دامغان تبریک گفته و امروز افتخار داریم تا در جمع مردم استان سمنان و مردم عزیز و انقلابی دامغان باشیم.

وی ادامه داد: انرژی یکی از مؤلفه‌های قدرت است و کشوری که تولید انرژی پایدار داشته باشد، در مدیریت مصارف خود موفق بوده و امکان تبادل با دیگر کشورها را خواهد داشت.

وزیر نیرو اضافه کرد: کاهش منابع تجدیدناپذیر، تأمین آب و موضوع محیط‌زیست سه چالشی است که در کشور با آن مواجه هستیم.

محرابیان بیان کرد: توجه به انرژی‌های تجدیدپذیر ازجمله خورشید و باد، راهکار برون‌رفت از این چالش‌هاست.

وی بیان کرد: با توجه به این مهم، مصارف آب کاهش یافته و برای محیط‌زیست نیز آلودگی نخواهد داشت؛ البته که میزان هزینه‌ها نیز در بحث استفاده از نیروگاه‌های خورشیدی کاهش می‌یابد.

وزیر نیرو اضافه کرد: از دولت و مجلس شورای اسلامی برای حمایت از برنامه‌های مرتبط با انرژی‌های تجدیدپذیر خورشیدی و بادی وزارت نیرو، تقدیر می‌کنیم.

???? نیروگاه خورشیدی دامغان

 

محرابیان گفت: علمیات اجرایی تعداد زیادی نیروگاه تجدیدپذیر در یک سال گذشته آغاز شده است و روند اجرایی بسیاری نیز تکمیل شده و به بهره‌برداری رسید.

وی تصریح کرد: امروز ما از مرز تولید یک هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر در کشور عبور کردیم و نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی پاسارگاد دامغان از فناوری‌های روز برخوردار است و می‌تواند بیشترین استفاده را از انرژی خورشیدی داشته باشد؛ چراکه صفحات متحرک هستند و از رو و پشت پنل قدرت تولید برق وجود دارد.

وزیر نیرو ادامه داد: استاندار سمنان نیز خبر خوبی را در خصوص واگذاری زمینی برای احداث طرح توسعه و راه‌اندازی نیروگاه ۲۴ مگاواتی داد که بسیار ارزشمند است.

محرابیان افزود: این نیروگاه ۱۰ مگاواتی بیش از ۶۰ درصد برق شهر دامغان را تأمین می‌کند و با استفاده از این‌گونه نیروگاه‌ها، بخش قابل‌توجهی از برق مصرفی بدون ایجاد آلودگی، حذف منابع آبی و با لحاظ ملاحظات محیط‌زیست تأمین خواهد شد.

پایان پیام/74001/م/

 

منبع: فارس
شناسه خبر: 1014562